لینکهای مرتبط

 

 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 707721
بازديدکنندگان امروز: 60
کل بازديدکنندگان: 1251977
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 0.4368 ثانيه
اخبار > اهمیت سلامت دهان


  چاپ        ارسال به دوست

اهمیت سلامت دهان

یک دندانپزشک با اشاره به اهمیت سلامت دهان و دندان از سنین کودکی گفت: باید این باور را میان مردم جامعه جا بیاندازیم که هر فردی می تواند تا آخر عمر با دندان های طبیعی خودش زندگی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر نیره امینی، اظهار کرد: کمیته سلامت دهان از چند ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرده و هدفش این بوده که تمام تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که در حوزه دهان و دندان انجام می‌شود را متمرکز و منسجم کند که همه بتوانند با همیاری یکدیگر این فعالیت‌ها را به نحو موثرتری اجرا کنند.

عضو کمیته سلامت انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، افزود: متاسفانه وضعیت کشور ما از نظر سلامت دهان و دندان مطلوب نیست و طرح هایی که در این چند سال گذشته اجرا شده ، نتوانسته ارتقاء موثری در سلامت دهان و دندان گروه های هدف مان خصوصا کودکان و نوجوانان به وجود بیاورد به همین دلیل تصمیم گرفته شد با برپایی این همایش همه این فعالیت ها را متمرکز کنیم تا گام های موثرتری را در جهت ارتقاء سلامت دهان و دندان برداریم.

امینی ادامه داد: اهمیت به سلامت دهان می بایست از همان سنین خردسالی شروع شود تا مفاهیم و مبانی بهداشتی در ذهن کودک ماندگار شده و در دوران بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. ما باید این باور را میان مردم جامعه جا بیاندازیم که هر فردی می تواند  تا آخر عمر با دندان های طبیعی خودش زندگی کند. دندان ها در سلامت کلی بدن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

این دندانپزشک اظهار کرد: طبق آخرین آماری که از طریق پایش کشوری از سوی دفتر سلامت وزارت بهداشت در سال ۹۵ انجام شده، میزان شاخص سلامت دندان های گروه کودکان ۶ ساله، ۵.۸۴ بوده که متاسفانه این شاخص به نسبت پایشی که در سال ۹۱ انجام شده، افزایش داشته است. برای گروه افراد ۱۲ ساله؛ این شاخص نسبت به سال ۹۱ کاهش داشته است. این شاخص مجموع دندان های پوسیده، دندان های پر شده و دندان های از دست رفته است. اگر در این شاخص نسبت دندان های ترمیم شده بیشتر باشد می توان امیدوار بود که ما یک گام به سمت جلو رفته ایم و دندان های پوسیده این افراد را شناسایی کرده ایم و تحت درمان قرار گرفته اند. اما متاسفانه در گروه ۱۲ساله‌ها حدود  ۸۰ درصد از شاخص اندازه‌گیری شده را دندان های پوسیده تشکیل می دهند که درمان نشده رها شده اند.

وی تصریح کرد: این مسئله می تواند به دلیل هزینه های دندانپزشکی و یا نبود بیمه ها باشد که منجر به مراجعه نکردن مردم به  دندانپزشک می شوند و متاسفانه زمانی مراجعه می کنند که پوسیدگی ها پیشرفت کرده و یا دندان از دست رفته است.

امینی یادآرو شد: اگر بتوانیم اصول پیشگیری را در جامعه رواج دهیم می توانیم از بسیاری از هزینه ها جلوگیری کنیم و این میسر نمی‌شود مگر با همکاری جمعی دانشگاه ها، وزراتخانه های آموزش و پرورش و بهداشت؛ تا بتوانیم این اصول را در جامعه نهادینه کنیم.

اولین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ۲۷ تا ۲۹ تیر ماه ۹۷ در هتل المپیک تهران برگزار می شود.


٠٩:٣٤ - يکشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٢٩٤٢٤    /    تعداد نمایش : ١٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج